MEDAILONKY HOSTŮ:
1.) Jaroslava Šiktanová - Setkání s disidentkou Jaroslavou Šiktancovou
- Beseda
"Jaké byly klíčové vnější a vnitřní faktory ovlivňující konec komunistického režimu v Československu? Jak si dnes jako studenti představujete dobovou československou situaci (stav režimu, opozice a společnosti) v období listopadu a prosince 1989? A jaká byla úloha jedince ve společnosti?
Beseda vychází z osobní zkušenosti Jaroslavy Šiktancové, jakožto studentky, režisérky, disidentky a signatářky Charty 77."
2.) Rekonstrukce státu - Jak mluvit s politiky, aneb lobbista nemusí být vždycky padouch
- Workshop
Koho si představíš, když se řekne „lobbista“? Prachatého padoucha? Chyba! Lobbing má v Čechách sice špatné jméno, ale ten občanský je nedílnou součástí funkční demokracie. Dialog s politiky založený na faktech je jedním z nejúčinnějších a nejpřímějších způsobů, jak prosadit změnu. Svým politikům a političkám můžeš napsat nebo je rovnou přijít navštívit do jejich regionální kanceláře – a s trochou pomoci to zvládne každý. Workshop probíhá formou strukturovaného dialogu s dobrovolníkem Rekonstrukce státu doplněného o praktickou aktivitu. Dozvíš se, jak si sjednat schůzku s politikem a napsat lobbingový e-mail, připravíš si lobbingovou strategii a dojde i na vtipné historky ze zákulisí.
Workshop vedený dobrovolníkem Rekonstrukce státu, který ukáže studentům, jak je možné ovlivňovat dění z pozice občana.
3.) Ivana Vlnasová - Setkání s bývalou pracovnicí Velvyslanectví Spolkové republiky Německo
- Beseda
Paní Ivana Vlnasová pracovala na Velvyslanectví Spolkové republiky Německo jako překladatelka a tlumočnice i v roce 1989, kdy do Prahy přijížděli po tisících uprchlíci z bývalé NDR, kteří několik měsíců pobývali za neutěšených podmínek v prostorách a na zahradě velvyslanectví.
Ráda se podělí o své zážitky z té doby se žáky a studenty.
4.) Stužák - Mlhavá objektivita
- Workshop
Od listopadu 1989 se leccos změnilo. Bez počítačů, mobilů, internetu a zvyšující se rychlosti šíření informací si mnozí nedokáží představit dnešní svět. Jak ale na přijímané informace nahlížet nehledě na to, zda zrovna probíhá revoluce? Kriticky!
S rozlišováním pravdivých informací od dezinformací hravou formou pomůže workshop Mlhavá objektivita zaměřený na kritické myšlení. Během workshopu účastníci poznají, jaké vlivy na objektivitu zpravodajství se mohou objevit. Jak o určité události budou informovat seriózní a jak bulvární novináři? Jak komunikují různí aktéři na sociálních sítích? Jakým způsobem se tvoří PR firmám a jak se prezentují jejich zájmy? Poznat a rozumět tomu, jak zpravodajství funguje nebo jak rozklíčovat zájmy jednotlivých aktérů, je jedna z nejdůležitějších dovedností nejen v dnešním světě.
5.) Gender Studies - Přispěl socialismus v Československu k emancipaci žen?
- Projekce s diskuzí
Staly se ženy díky zákonným normám státního socialismu, který vládl v Československu v letech 1948 – 89, rovnoprávné? Jsou výdobytky emancipace získané v druhé polovině 20. století neměnné? Existuje na nich společenská shoda? Jsou platné normy dostačující, nebo potřebujeme nové, které by zajistily vyrovnané zastoupení žen v politické reprezentaci?
Československo patřilo mezi první země, ve kterých si ženy v roce 1918 vydobyly všeobecné volební právo. V roce 1950 přestalo platit nařízení, podle kterého měl a musel mít hlavní slovo v rodině muž. Ve stejné době raketově rostla vzdělanost a zaměstnanost žen. Ženy v Československu se mohly od roku 1957 svobodně rozhodnout, jestli donosí své nechtěné těhotenství. V době, kdy Češky a Slovenky tvořily už 45% podíl všech pracujících na trhu práce, zavedlo Švýcarsko teprve volební právo pro ženy.
6.) Kamila Bendová - Setkání s disidentkou Kamilou Bendovou
- Beseda
Paní Bendová nabízí k besedě několik témat: Události 17. listopadu 1989; Příběh Charty 77 – zápas Davida s Goliášem; VONS (Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných) a pražský proces; Co znamená totalita, Informace jsou moc a Paralelní polis.
RNDr. Kamila Bendová, CSc. je matematička, matka šesti dětí a babička 21 vnoučat. Její manžel dr. Václav Benda (1946-1999), filosof a matematik, byl signatářem Charty 77, dvakrát jejím mluvčím (1979, 1984), zakládající člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (za činnost v tomto výboru byl 4 roky vězněn – spolu s Václavem Havlem aj.), po Listopadu předseda Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR a senátor. Nejstarší syn Marek je poslanec Parlamentu ČR.
7.) Robert Netuka - Slam poetry jako angažované umění
- Přednáška s diskuzí
Přednáška představuje slam poetry jako vhodnou uměleckou formu pro angažovanou činnost a efektivní přenos myšlenek, postojů a hodnot do veřejného prostoru. Konkrétní ukázky slamového přednesu budou doplněny o autorovy osobní i pracovní zkušenosti, důvody k sepsání daných slamových textů a o poznámky k dané umělecky zpracované tématice – od Konga a problematiky těžby koltanu přes válku v Sýrii a migraci po politické nesvobody v Bělorusku nebo prohlubování sociálních rozdílů v České republice.
8.) Marina Dobuševa - Beseda s Marinou Dobuševou – Osudové výročí. 100 let od vzniku SSSR
- Beseda
Během rozhovoru zazní témata: oběti při nastolení bolševického režimu, život obyčejného člověka za socialismu, euforie za Gorbačovovy perestrojky, genetický kód „nového člověka“ a jeho triumf při pádu režimu demokracie v moderním Rusku. První skupina diskutovaných problémů je založena na osobních vzpomínkách: cenzura v žurnalistice, kariérní omezení na základě národnosti, vládní kontrola vztahů mezi dětmi a rodiči. Časy reforem Michaila Gorbačova: novinářské vyšetřování, pravda o represích a hladomoru, návrat pravoslavné církve. Druhá skupina otázek je analytická. Co vedlo k nastolení bolševické diktatury? Masová represe k posílení moci. Proč se zhroutil režim komunistické strany? Kdo byl spokojený s Gorbačovovými reformami? Jak společnost dovolila pád demokracie v zemi?
Přednášející Marina Dobuševa je novinářka, spisovatelka, badatelka meziválečné ruské emigrace v ČSR, pracovnice oddělení mezinárodní spolupráce organizace Post Bellum. V roce 1999 emigrovala z Ruska do České republiky.
9.) Jsme fér - Svoboda jen pro někoho?
- Workshop
Před 30 lety padla železná opona a spolu s tím jsme jako společnost nabyli svobody. Naše Ústava říká, že občané České republiky jsou "odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů..." Ale jsme opravdu všichni stejně svobodní, rovnoprávní? Pro některé z nás železná opona tak úplně nepadla. Dva muži nebo dvě ženy mají zakázáno vstupovat do manželství. Děti, které vychovávají, žijí v právní nejistotě a ze dne na den mohou například ztratit kontakt s jedním z rodičů. Co s tím můžeme udělat a proč bychom měli?
Po představení základních faktů a argumentů budou studenti rozděleni do dvou skupin s protichůdnými názory a o uzákonění manželství pro všechny budou mít příležitost debatovat.