Tým složený z chlapců naší školy se zúčastnil florbalového turnaje, který proběhl 17. března na půdě školy Arkus. Naši chlapci bojovali statečně, za což jim moc děkujeme. "A" tým obsadil šesté místo, "B" tým skončil sedmý.
Chtěli bychom vyzdvihnout výkon našeho žáka Martina Dynybila, který získal cenu pro nejlepšího hráče turnaje.
Rozhodně se nevzdáváme a pilně trénujeme na další turnaje, které se brzy uskuteční.
Yana Shtefura
Florbalový turnaj
- 4
Exkurze HD KARLÍN
V pondělí 24. 3. 2025 jsme navštívili HUDEBNÍ DIVADLO KARLÍN. Během tříhodinové exkurze jsme viděli budovu divadla od sklepa až po střechu. Prošli jsme se na jevišti v kulisách, nad jevištěm i nad nádherným lustrem, pod jevištěm, v zákulisí a měli jsme možnost shlédnout scénu z hlediště. Při tom všem nás doprovázel barvitý výklad našeho průvodce Honzy Křehly, který má obsáhlé vědomosti o historii divadla a umí velice barvitě vyprávět. Neméně okouzlující byla vyhlídka na Prahu ze střechy divadla.
Stanková Ivona
Výstava "Užovky, jak je neznáte"
V úterý 11. března jsme se s 2. G vydali do Stanice přírodovědců na komentovanou prohlídku výstavy "Užovky, jak je neznáte". V rámci výstavy jsme měli možnost prohlédnout si řadu více či méně známých užovek a zjistit, který had vás nikdy nekousne nebo jak vypadá had bez šupin.
Po prohlídce výstavy jsme se přesunuli i do skleníku, kde jsme narazili na krevety, hromadu švábů, kosmany, želvy a dokonce i kajmany před snůškou. Zkoušeli jsme také komunikovat s leguánem prostřednictvím kývání hlavy, ale bohužel jsme ho moc nezaujali nebo nás prostě ignoroval. :)
Barbora Váňová
1
Návštěva archivu bezpečnostních složek
(aneb, jak jsme jednoho z našich studentů viděli dvakrát)
V pátek 7. března 2025, v den, kdy si připomínáme 175. výročí narození našeho prvního prezidenta Masaryka, navštívili naši maturanti (žáci 4. G) spolu se svým učitelem dějepisu a moderních dějin PhDr. Jaroslavem Palasem budovu „Archivu bezpečnostních složek“ v Braníku, který je spojen jak s totalitou nacistickou, tak i komunistickou. Jedná se o tradiční exkurzi k moderním dějinám a politologii, kterou je možné uskutečnit především díky osobním kontaktům učitele Palase, který zde kdysi pracoval, jakožto historik na oddělení tzv. Třetího odboje, kde jsou zpracovávána stanoviska k uznání účastníků Třetího odboje.
Zde se nás opět ujala sympatická vedoucí pracovnice (bývalá spolužačka Dr. Palase z dob vysokoškolských studií), Mgr. Xenie Penížková, která je vedoucí celého oddělení místních fondů. Bylo pro nás opět připraveno mnoho zajímavého. V zasedací místnosti byli žáci seznámeni nejprve s prací a funkcí tohoto specifického archivu. Poté návštěvníci zhlédli velmi zajímavé originální materiály z provenience STB, a vyslechli řadu neuvěřitelných tragických i tragikomických příběhů, které provázely život v jinak politicky dosti smutném období našich dějin, v letech 1948 – 1989. Ti nejbystřejší žáci uměli zařadit informace i do širšího světového geopolitického kontextu Studené války, což jsem jakožto učitel kvitoval s povděkem. Populární činností byla možnost si na velkém plátně vyhledat konkrétní zájmovou osobu, která byla v hledáčku Státní bezpečnosti, z důvodu jisté společenské exponovanosti, což žáci využili, a vyhledali si některé celebrity 60. až 80. let, či své příbuzné a známé.
Zpestřením našeho putování po tajemných chodbách (kde bych spíše čekal, že se někdo může ztratit, než zdvojit) a sklepeních archivu, byla přítomnost bratra (dvojčete) našeho milého maturanta Michala Sedláka, který byl nejen velice zvídavým návštěvníkem, ale i skvělým historikem - amatérem, kterého Michal vzal s sebou na tuto exkurzi, a udělal dobře, protože pan bratr, ač student ČVUT, byl naprosto famózní chlapík (občas jsem nevěděl, kdo je kdo), který to tam společně s Matoušem Padyáskem (žákem 3. ročníku) pozvedl o několik levelů výše.
Novinkou byla určitá kopie výslechové místnosti Stb, kterou místní zaměstnanci vytvořili v prostorách depozitáře. Bylo to velmi autentické prostředí, které jsme též využili k fotografování.
Ve zdigittalizovaných materiálech velmi zajímavé texty, provázené prezentací na projektoru. Dále jsme byli seznámeni s činnosti archivu a jeho specifickým postavením mezi ostatními archivy.
Součástí návštěvy byla i určitá beseda (diskuse) nad konkrétními texty, vypovídajícími o komunistické perzekuci. Dojemné příběhy a některé velmi působivé fotografie, týkající se některých osudů vyvolaly řadu emocí a dotazů. Žáci také pochopili, že interpretace pramenů je velmi zodpovědná věc, a že není možné v dnešním zrychleném světě například šmahem vyhodnotit nějakou informaci (např. někoho negativně hodnotit bez dostatečného ověření zdroje, apod.).
Velkou atrakcíi pro mě samotného byla možnost vyzkoušet si čtečku mikrofiší, což myslím dalo žákům na chvíli možnost se stylizovat do jakési agentské nálady v 70. letech. Čtečka těchto zmenšených záběrů se běžně nepoužívá. Bylo to nesmírně zajímavé a dobrodružné.
Archiv v první řadě pomáhá badatelům, studentům i laické veřejnosti při pátrání po osudech lidí z nedávné minulosti, spojené s komunistickým, ale i nacistickým režimem, což vede k zlepšování povědomí o těchto obdobích našich moderních dějin. Tato informace žáky velmi zaujala, neboť někteří nepředpokládali, že by i jim samotným bylo umožněno, samostatně bádat např. po svých předcích.
Z dalších úkolů, které archiv vykonává, žáky asi nejvýrazněji zaujalo Oddělení třetího odboje, které svou činnosti přispívá k vypořádávání se společnosti se svou komunistickou minulostí (podíli se na vypracovávání stanovisek k jednotlivým žadatelům. Kteří usilují o uznání statutu Účastník třetího odboje.
Na závěr měli žáci možnost shlédnout restaurátorskou „laboratoř“, kde procházejí některé archiválie určitým odborným postupem rekonstrukce či oprav. Jednalo se, stejně jako v ostatních případech, o velmi působivé a trochu tajemné pracoviště, plné zajímavých nástrojů, chemikálií, restaurovaných předmětů (např. osobní předměty nechvalně známého protektorátního ministra Emanuela Moravce).
Exkurze splnila svůj účel a myslím, že rozšířila žákům další obzory a mnohé překvapilo, jak vzrušující může být návštěva archivu.
Bylo to skvělé a přínosné. Musím pochválit všechny účastníky za aktivitu.
PhDr. Jaroslav Palas
Mikulášský charitativní bazar – Kočičí útulek
Jak jsme již dříve uvedli, část výdělku z našeho Mikulášského charitativního bazaru doputovala do kočičího útulku v Dolních Měcholupech. Místní chovatelky nás provedly prostory, kde kočičky tráví své dny, a tak jsme měli možnost zjistit, jak krásně se zde o ně starají.
Děkujeme všem, kteří se charitativního bazaru jakkoli zúčastnili a tím pomohli udělat radost místním kočičkám!!
Děkuji,
M. M.
Komplementární kruh barev a jeho využití v maskérství
Ve čtvrtek 6. února 2025 se v naší maskérské dílně konalo školení s workshopem zaměřené na využití komplementárního kruhu barev v maskérské profesi.
Přednášku vedla televizní a filmová maskérka Jarmila Bartošová.
V úvodu naši mladí maskéři vyslechli možnosti využití kruhu barev i s konkrétními příklady z praxe.
V praktické části si nejprve s vodovkami oživili barevnou skladbu sekundárních teplých a studených barev a jejich míchání a následovalo praktické využití v líčení s průběžnými konzultacemi.
Naučili se, že červená rtěnka je vhodná pro každý typ, jen se musí najít ten správný odstín a dále si vyzkoušeli různé korekce nedokonalostí pleti a výběr vhodného make-upu podle barevnosti.
Nadšený posluchač byl náš učitel výtvarné výchovy Šimon Paplhám, který si tak prohloubil své vzdělání ve využití kruhu barev.
Stanková Ivon
Výučním listem to končit nemusí!
Informační schůzka o nástavbovém studiu
Naši žáci třetích ročníků SOU se opět po třech letech ocitli na křižovatce rozhodování, zda mají již nastoupit na trh práce, nebo si o něco prodloužit své studium a zvýšit profesní kvalifikaci. Abychom jim v jejich rozhodování pomohli a zároveň podali ucelenou představu o reálných stránkách dalšího studia, sešli jsme se společně nad otázkami přijímacího řízení, studijního plánu i podoby státních maturitních zkoušek. Paní Kubešová, která je garantkou tohoto studijního programu, představila studentům praktické ukázky výuky účetnictví, písemné komunikace a ekonomiky podniku.
Věříme, že naše setkání studenti využili k hlubšímu zamyšlení se nad svými odbornými znalostmi a pomohlo v jejich osobním rozvoji.
Kubešová, Čožíková
Olympiáda v anglickém jazyce – školní kolo
Tradiční akcí MŠMT a VŠE se již po několikáté stala olympiáda v anglickém jazyce, která odstartovala prosincovým školním kolem i na našem gymnáziu. Letos v kategorii G, která je určena žákům 1. až 3. ročníků čtyřletých gymnázií, kde není výuka (nebo její nadpoloviční část) realizována v daném cizím jazyce, soutěžilo 6 studentů. Testovací otázky obsahovaly poslech, čtení s porozuměním a gramatické jevy, vše koncipováno pro minimální úroveň B2. Bodové výsledky byly těsné, a tak rozhodoval hlavně čas odevzdání.
Do krajského kola se nominoval žák 3. G Danny Štěpánek, v těsném závěsu pak náhradnice, žákyně ze 3. G Michaela Macíková a žákyně z 2. G Kateřina Šourková.
Okresní a krajská kola soutěže se budou konat v únoru a březnu, ústřední kolo na Fakultě Mezinárodních vztahů VŠE pak v květnu.
Monika Čožíková
Výstava FOR WOOD 2025
6. 2. - 8. 2. 2025 proběhl v Praze Letňanech 17. veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů, kterého se v pátek 7. 2. 2025 zúčastnily třídy truhlářů 1. TL a 2. TS.
K vidění bylo mnoho využití dřeva ve stavebnictví i technologických inovací a moderních materiálů k navržení náročnějších konstrukcí dřevěných staveb.
Společně s FOR WOOD probíhaly také výstavy FOR PASIV a FOR THERM.
Radek Spáčil
Návštěva IQLANDIA v Liberci
Dne 4. února 2025 jsme navštívili s třídou 4. P nástavbového studia vědecko-zábavní centrum IQLANDIA v Liberci.
Užili jsme si v několika patrech centra pár hodin chytré zábavy formou interaktivních her z různých oborů vědy a techniky - matematiky, fyziky, chemie, optiky, ekologie. Nejvíce se nám líbila expozice zaměřená na živly - předvádění zemětřesení, gravitace, blesků, vichřice, vírů a tornád. Stačili jsme si ještě užít i fotbálku.
Nikdo se neztratil a v pořádku jsme se vrátili domů .-)
Labská, Rychtářová
Návštěvnické centrum ČNB - Kombinovaná prohlídka
Dne 9. 1. 2025 jsme se skupinkou žáků 4. P podívali do České národní banky, která mimo jiné prostřednictvím úrokových sazeb ovlivňuje základní ukazatele České republiky, zejména pak inflaci a množství úvěrů a další.
Při naší prohlídce ČNB s průvodkyní došlo k zajímavému propojení s praxí podnikatelského sektoru, když jsme ji absolvovali se skupinkou podnikatelů. Žáci tak měli možnost se setkat se zajímavými praktickými dotazy a informacemi. Prohlédli jsme si interaktivní tabule, vyzkoušeli jsme interaktivní hru na ovlivňování inflace, žáci si vyzkoušeli, jak zasedá Bankovní rada.
V hlavním trezoru ČNB jsme viděli druhou největší zlatou minci na světě v nominální hodnotě 100 mil. Kč a v neposlední řadě jsme zhlédli krátký a zábavný film režiséra Jiřího Stracha s našimi bankovkami a na nich vyobrazenými představiteli v hlavní roli.
Lucie Kramperová
Den s třídním učitelem - návštěva Národní knihovny Klementinum
Cílem posledního předvánočního dne v roce 2024 se pro žáky 2. G stala budova Národní knihovny ČR, historické Klementinum.
Díky komentované prohlídce, která nejdříve začínala vně budovy, jsme se seznámili s počátky původního dominikánského kláštera a výstavbou kostela sv. Klimenty, podle nějž dostala budova své pozdější označení. Na prvním nádvoří jsme si připomněli, že komplex v minulosti nesloužil pouze ke studijním účelům, ale studenti a jejich profesoři hráli významnou roli v pohnutých dobách roku 1648, kdy se například aktivně podíleli na obraně Karlova mostu, nebo v roce 1848, kdy se Klementin stal centrem červnového povstání. Další osudy budovy a jejich jezuitských obyvatelů pak připomínaly prostory samotné, Křižovnické chodby v přízemí a 1. patře s příběhy Františka z Loyoly a Františka Xaverského.
Největší prostor pro literární zážitek a vzdělání se nám následně dostal v barokně zdobené všeobecné studovně, kde jsme se v tichosti mohli začíst a cítit genius loci.
Monika Čožíková
Latinská olympiáda - zemské kolo
V úterý 28. 1. se čtyři žákyně naší školy zúčastnily zemského kola latinské olympiády Certamen latinum. Do tohoto kola s kvalifikovaly nejlepšími výsledky ve školním kole, které se konalo na naší škole během prosince.
Tentokrát bylo tématem olympiády Antické divadlo. Účastníci se seznámili s dramatickými texty od nejznámějších dramatiků jako byli Euripidés, Sofoklés či Plautus, poznali časté postavy z komedií (Servus "Otrok", Senex "Stařec") a poznávali různé literární žánry (epos, epigram, komedie).
Naše žákyně si soutěž užily a seznámily se s dalšími studenty latiny z celých Čech.
Markéta Stehlíková
Návštěva stálých expozic Veletržního paláce Národní galerie Praha
9. 1. 2025 jsme s druhými ročníky oborů kadeřník a maskér navštívili Veletržní palác Národní galerie Praha. Stálé expozice 1796–1918: Umění dlouhého století a 1918–1938: První republika žákům přiblížily proměnu evropské výtvarné kultury z tradiční hladké vrstvené olejomalby v různorodé projevy moderního umění. Blízké pozorování obrazů odhalilo barevnou hloubku a harmonie barev, skladbu a charakter tahů.
Snad návštěva posloužila jako cenná inspirace a rozšířila vizuální senzibilitu žáků.
Š. Paplhám
4
PŘEDVÁNOČNÍ KINO - film VLNY
20.12.2024 v rámci dne s třídním učitelem zašly některé třídy učiliště i gymnázia na projekci filmu VLNY. Je to film zacílený na pracovníky Československého rozhlasu v určitém období (říjen 1967 - srpen 1968). Tato "reportáž" o stavu (ne)svobody slova a její síle dávat naději tak žákům přiblížila časy nedávno minulé a umožnila jim nahlédnout do historie jinak než na stránkách učebnic. Na konci filmu se postupně roztleskal celý sál.
Stanková Ivon