19. 11. jsme na naší škole uspořádali Den mezinárodních vztahů.
Bylo nám ctí přivítat na naší škole čtyři odborníky, kteří ve svých devadesátiminutových blocích předestřeli žákům čtyři předem dohodnutá, (úzce vyprofilovaná) mezinárodní témata, jejichž osvětlení usnadňuje mladému člověku orientaci v dnešním složitém světě, plném dezinformací a historických stereotypů.
Prvním vystupujícím byl historik politolog a analytik PhDr. Aleš Dvořák, který se v současné době pohybuje i v oblastech sociologie, resp. demografie. Jeho tématem byla neklidná oblast Kavkazu, který je v posledních desetiletích, ale i staletích místem, které je často míčkem ve hře dvou mocných rivalů Černého moře, a to SSSR (Ruska) a Turecka. Byla to brilantní sonda do událostí, osobností a procesů, které se v souvislosti s tímto regionem objevily. Různé kořeny animozit i živých konfliktů dokázal Dr. Dvořák dokonale vysvětlit a zodpovědět i dotazy žáků.
Poté jsme přivítali Ing. Břetislava Turečka, PhD., známého publicistu a televizního i rozhlasového komentátora, specialistu na Blízký východ, který nám osvětlit specifika muslimské společnosti v různých oblastech světa, se zřetelem na Blízký východ. Myslím, že šlo o velmi plastické přiblížení některých faktů, které zůstávají mnoha Evropanům skryté, a vedou k mnoha mylným závěrům. Pan doktor, nám přiblížil i mnoho svých osobních zkušeností z pobytu v různých zemích, a podařilo se mu rozbourat některé předsudky.
Po polední přestávce již byla na řadě amerikanistka Mgr. Janu Sehnálková, PhD., která si vzala na starost zejména vztahy USA k Číně, resp. vysvětlila specifika regionu, kde se mísí vnitročínské vztahy, resp. Tchaj-wansko - čínské vztahy, s mezinárodní politikou. Toto ožehavé téma, které není tak často v médiích vysvětlováno, bylo zpracováno velmi lehkou, osvěžující formou, doprovázené příjemnou prezentací.
Posledním hostem tohoto významného dne byl ekonom Mgr. Lukáš Vácha, PhD. Jeho úkolem bylo vtáhnout žáky do různých formálních i neformálních procesů, které vládnou světovému obchodu, pozici velkých světových ekonomických hráčů atd. Nebyla to jen řeč čísel a grafů, ale především ukázka toho, že ekonomie je společenská věda, která vychází z chování člověka. Osvětlení detailů priorit mezinárodní politiky každého státu, resp. různých států ve vztahu k ostatním bylo velmi působivé, a pro laiky překvapivé.
Myslím, že tento den byl jedním z těch, které si žáci z období svého čtyřletého studia zapamatují. A byl pro ně inspirací, ke které se mohou vracet. Nemluvě o tom, že nakouknout pod pokličku vysokoškolského studia, skrze univerzitní učitele, je také zkušenost k nezaplacení. Mnoho žáků si výjimečnost tohoto počinu uvědomovalo ihned po skončení tohoto naplněného dne, a slova díků pořadatelům i hostům, byla krásným zakončením tohoto dne. Jsem rád, že většina žáků udržela svou pozornost až do 16 hodiny, čímž byl dán krásný důkaz toho, že když jde člověku opravdu o poznávání, vydrží rád i nadstandardní námahu ducha.
Těšíme se na další takovéto akce, které jsou cílenou propracovanou syntézou, a ne, jen nějakým prázdným počinem, kdy jde o akci pro akci samu.
S pozdravem PhDr. Jaroslav Palas